صنعت و دانشگاه در ایران یکدیگر را دفع می‌کنند/ آموزش‌ها غیرکاربردی است
  • 1395/10/11 15:32
  • 20312
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس؛

صنعت و دانشگاه در ایران یکدیگر را دفع می‌کنند/ آموزش‌ها غیرکاربردی است

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه صنعت‌گران معتقدند دانشگاه‌ها دردی از آن‌ها دوا نمی‌کنند و دستاوردهای‌شان در میدان‌عمل کاربرد ندارد، موانع قانونی و آموزش ناصحیح را عامل ایجاد شکاف میان صنعت و دانشگاه دانست.

به گزارش زیتون به نقل از خانه ملت، سیدجواد ساداتی‌نژاد در گفت‌وگو با خانه ملت با اشاره به عوامل تاثیرگذار بر فاصله میان دانشگاه‌ها و صنعت، گفت: علاوه بر وزارت علوم فعلی  در  سنوات مختلف نیز تلاش‌های بسیاری برای تقویت رابطه صنعت و دانشگاه صورت گرفته و راه‌اندازی و گسترش پارک‌های علم و فناوری، موسسات دانش‌بنیان، مراکز رشد و موسسات کارآفرینی از جمله این اقدامات محسوب می‌شوند اما صنعت و دانشگاه همچنان همدیگر را دفع می‌کنند.

نماینده مردم کاشان در مجلس شورای اسلامی "موانع قانونی" را به‌عنوان اصلی‌ترین موانع میان صنعت و دانشگاه دانست و با بیان اینکه رفع این موانع می‌تواند به شکوفایی علم و صنعت، ثروت‌آفرینی و اشتغال در کشور بینجامد، افزود: متاسفانه در لایحه برنامه ششم توسعه نیز آن طور که باید به رابطه صنعت و دانشگاه با وجود تلاش‌های کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس پرداخته نشده است.

وی ادامه داد: مفاد موجود در برنامه‌ ششم توسعه قدرت لازم برای تغییر شرایط را ندارند چراکه برخی از مواد دراین خصوص با لفظ‌هایی همچون "مجاز بودن" آورده شده‌اند، درحالی که تجربه نشان داده قوانین تنها در صورت "مکلف کردن" دستگاه، در مسیر اجرایی شدن حرکت خواهند کرد.

ساداتی‌نژاد با بیان اینکه صنعتگران باید به درک ضرورت ارتباط با دانشگاه برسند، گفت: علاقه همکاری با دانشگاه تنها با رسیدن به سود و منفعت در صنعتگران ایجاد می‌شود و تا زمانی که منعفت دو جانبه‌ میان آن‌ها قابل لمس و تعریف درست نباشد نمی‌توان انتظار ایجاد این رابطه بهینه‌ای را داشت. 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس آموزش‌های غیرکاربردی را عامل دیگر فاصله میان صنعت و دانشگاه دانست و افزود: بسیاری از صنعت‌گران اصلا به دنبال استفاده از R&D ( Research and development ) نیستند و هزینه در R&DD یا همان تحقیق و توسعه را نه تنها سرمایه‌گذاری نمی‌دانند  بلکه به چشم هزینه اضافی به آن نگاه می‌کنند.

وی افزود: صنعت‌گران معتقدند دانشگاه‌ها دردی از آن‌ها دوا نمی‌کنند و دستاوردهای‌شان در میدان عمل کاربرد ندارد و حتی فارغ‌التحصیلان دانشگاه تخصص لازم را نداشته و ما باید آن‌ها را پس از استخدام آموزش دهیم.

عضو کمیته آموزش عالی و علوم پزشکی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس همچنین تاکید کرد: برای ایجاد ارتباط میان صنعت و دانشگاه باید الگوی آموزشی را تغییر داد.

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.