حق با تراکتور است یا با استقلال و پرسپولیس
 • 1395/10/07 12:47
 • 20217
یادداشت ویژه زیتون؛ کدام بی عدالتی؟

حق با تراکتور است یا با استقلال و پرسپولیس

استقلال و پرسپولیس در حالی برای یک حق قانونی اتهام بی عدالتی به تراکتورسازی می زنند که سالیان سال است خود در اوج بی عدالتی فوتبال ایران به بقاء خود ادامه داده اند.

گروه ورزشی زیتون؛ ظاهرا این یک قصه تکراری برای تراکتورسازی شده است. هر بار که به فصل نقل و انتقالات می رسیم، فشارها و حاشیه سازی ها هم برای تراکتورسازی شدت بیشتری پیدا می کند.

از آن مربی که تا دیروز در یک تیم نظامی سر مربی گری می کرد و از بازیکنان سرباز بهره می برد تا آن بازیکنی که سابقه پوشیدن پیراهن تیم های نظامی را دارد و از قضا در آن زمان این قانون را به حق و درست می دانستند، هر کدام امروز مخالف و منتقد آن شده اند.

این یک عادت بد شده است، مربی که نتیجه نمی گیرد به جای بررسی عملکرد تیم خود، به تراکتورسازی حمله می کند. فرقی هم ندارد اصلا ارتباطی هست یا نه، به گونه ای می خواهند صورت مسئله را عوض کنند.

شاید این ایام که دو بازیکن پرسپولیس به خاطر خدمت سربازی ادامه فصل را در تراکتور توپ خواهند زد، مجددا این جوسازی ها و حاشیه پردازی ها شدت بیشتری به خود گرفته است. اما باید بررسی کرد واقعا اگر صحبت از بی عدالتی می شود، این بی عدالتی کجای کار است؟

پرسپولیسی ها و حتی استقلالی ها تیم پرهوادار تراکتورسازی را که به خاطر تحت مسئولیت بودن سپاه، که یک تیم نظامی محسوب می شود و جواز جذب بازیکنان سرباز دارد را به بی عدالتی متهم می کنند.

استقلال و پرسپولیس در حالی برای یک حق قانونی اتهام بی عدالتی می زنند که سالیان سال است خود در اوج بی عدالتی فوتبال ایران به بقاء خود ادامه داده اند. کسی در این میان سوال نمی کند چگونه است که دو تیم پایتخت نشین در این همه سال از ورزشگاه آزادی که سرمایه ملی محسوب می شود به صورت اختصاصی بهره برده اند، در حالی که دیگر تیم های تهرانی حق استفاده از آن را نداشته اند. 

این دو تیم در این سالیان بیش از 80 درصد برنامه های ورزشی صدا و سیما که در ارتباط با فوتبال ایران بوده اند را به خود اختصاص داده اند، البته باید گفت این آمار قبل از افتتاح شبکه ورزش صد در صد بوده است.

استقلال و پرسپولیس از حمایت های میلیاردی دولتی بهره برده اند در حالی که تیم های شهرستانی غرق در مشکلات و بی پولی بوده اند و با یک بودجه کاملا ناعادلانه پای به میدان رقابت گذاشته اند.

آری دو تیم پایتخت نشین که امروز بیشترین ایراد را به قانون استفاده تراکتور از بازیکنان سرباز می گیرند، در این چنیدن سال با قانون خود ساخته وزارت ورزش به عنوان تیم دولتی، بودجه های کلان دولتی دریافت کرده اند و سرانجام با جذب بازیکنان خارجی بی کیفیت که نمونه اش امروز در پرسپولیس مشاهده می شود این پولها را هدر داده اند. باید گفت تراکتور با همان قانونی سرباز جذب می کند که استقلال و پرسپولیس بودجه دولتی کلان جذب می کنند.

تیمهایی که نتیجه نمی گیرند سعی دارند موفقیتهای فصول گذشته تراکتور که به عنوان بهترین تیم دهه نود فوتبال ایران شناخته شده است را تحت تاثیر این چنین ادعاهایی قرار دهند. باید گفت اگر به نظامی بودن و مجوز جذب بازیکن سرباز است، ملوان انزلی هم همین شرایط را داشت اما نتوانست حتی در لیگ برتر بماند و به دسته پایین سقوط کرد. موفقیت تراکتور در فوتبال ایران به این دلیل نیست، دلایل پرشمار زیادی دارد.

تراکتورسازی در این مدت تبدیل به فرصتی برای پیشرفت بازیکنان جوان تیم های دیگر شده است. شاید پرسپولیسی ها هنوز فراموش نکرده اند احمدزاده ای که تنها 8 دقیقه سابقه پوشیدن پیراهن پرسپولیس را داشت، بعد از بازگشت از تراکتور، شماره 10 موفق این تیم لقب گرفت.

باید گفت تراکتورسازی به خاطر این امتیاز که کاملا قانونی و طبیعیست محدودیت هایی هم پیدا کرده است. اما تیمهایی مثل استقلال و پرسپولیس و دیگر تیم ها بدون هیچ محدودیتی، از منابع فراوانی برخوردار بوده اند.

 

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • سعید تی تی
  پاسخ ۱۳۹۵/۱۰/۰۷ - ۱۷:۵۴
  تیمهای استقلال و پیروزی حتی زمین تمرین و ساختمان باشگاه و....... هم از پول بیت المال هست 40سال هست میلیارد میلیارد از بودجه بیت المال استفاده میکنند و تازه بدهی های 100 میلیاردی هم با هدر دادن پول بیت المال بالا اوردند. تراختور بخشی از سهامدارش ارگان نظامی هست حق طبیعی و قانونی اش هست چندتا بازیکن سرباز بگیره.
  46 + 2 -
 • تراختورچیلار
  پاسخ ۱۳۹۵/۱۰/۰۷ - ۱۷:۵۸
  پول بیت المال- پخش سراسری بازهایشان- حمایت وزارت ورزش- حمایت فدراسیون- حمایت داوران- حمایت کمیته انضباطی - حمایت صداوسیما- دعوت فله ای بازیکنانشان به تیم ملی-حمایت رسانه هایی که از پول بیت المال ارتزاق میکنند یا یارانه میگیرند و..... تراختور کبیر ما چی؟ چندتا بازیکن سرباز که میان اینجا معروف و مطرح و اماده میشوند و بعد همین تیمهای بیت المال خور تهرانی با پول بیت المال میگیرنش!!! عجب عدالتی!!!!
  38 + 1 -
 • تراختور کبیر ما
  پاسخ ۱۳۹۵/۱۰/۰۷ - ۱۷:۵۹
  تراختور اگر در این جایگاه هست فقط و فقط بخاطر هوادارنش هست یک ملت پشت تراختور کبیر هست. اگر حتی نصف اون حمایتهایی که از چرتپولیس و اسدقلال میشه از تراختور میشد تراختور الان چند قهرمانی آسیا داشت
  37 + 1 -
 • مرتضی
  پاسخ ۱۳۹۵/۱۰/۰۷ - ۱۸:۱۸
  مگه نمیگن بی عدالتی هست؟!!! خیلی خوب ما حاضریم سربازهارو دوستی تقدیم این دو تیم تهرانی کنیم و در عوض فقط بودجه دولتی و پخش سراسری برای تراختور ، اگر موافقند بسم الله
  40 + 1 -
 • تراختور کبیر
  پاسخ ۱۳۹۵/۱۰/۰۷ - ۱۸:۳۹
  کاملن درست است کل بودجه فوتبال در اختیار شون هست بهترین ورزشگاه اایران بهترین تصویر برداری و رسانه ها از اسپانسر می گیرن هر بازیکنی پدیده میشه می گیرن و باز از بی عدالتی می گن واقعان تبعیض هست
  38 + 1 -
 • بهرام
  پاسخ ۱۳۹۵/۱۰/۰۷ - ۲۰:۴۶
  همین دو تیم مفت خور تهرانی از هر بازیکنی مطرح میشه سریع با پول بیت المال و انواع و اقسام رانتها میبرنش تیمهای خودشون و بقیه تیمهارو غارت میکند. اگر عدالت برقرار بشه باید تمام رانتهای و بودجه دولتی دو تیم اسدقلال و ساندویچپولیس قطع بشه. بازیهای تراختور پخش سراسری بشه و....
  21 + 1 -
 • دنیز
  پاسخ ۱۳۹۵/۱۰/۰۷ - ۲۰:۴۸
  ننگ بر تیمهای مافیایی و بیت المال خور و کثیف استقلال و چرتپولیس. مخصوصا اون چرتپولیس منفور
  یاشاسین تراختور♥
  20 + 2 -
 • تراختورچیام
  پاسخ ۱۳۹۵/۱۰/۰۷ - ۲۰:۵۵
  تیمهایی که غرق در رانت و فساد و بودجه دولتی و پول بیت المال هستند مگه اصلا در حدی هستند که در مورد عدالت حرف بزنند؟
  بازیهاشون که پخش میشه از شبکه سه، پول بیت المال و هم تا میتونند بالا میکشند حمایت رسانه هایی که از پول بیت المال اداره میشوند و هم دارند وزرات ورزش و فدراسیون هم که حمایتشون میکنه
  سطح فرهنگی جامعه رو هم که پایین اوردند مخصوصا پرس پولیس های بی فرهنگ
  جام و هم که میخوان اهدا کنند به این تیم ولی لیاقتشو نداره نمونه اش فصل قبل که جلو راه اهن سقوط کرده کم اورده بودند منتظر بودند اونور ذوب آهن گل برنه خخخخ
  واقع بودن این چرتپولیس مفت خور بهر چیست؟

  دست و پا زدن چرتپولیس مافیایی و تبانی و بیت المال خور به جایی نمیرسه.تراختور کبیر و پاک ما با اقتدار قهرمان هست.
  21 + 2 -
 • ساوالان/اردبیل
  پاسخ ۱۳۹۵/۱۰/۰۸ - ۱۰:۴۵
  حق از آن قانون است.واین قانون سربازی درتیمهای نظامی،مخصوص تراختور وساخته وپرداخته عوامل این تیم نیست.سالها قبل از نظامی شدن تیم تراختوراین قانون بوده وبدون هیچ ایرادی اجرامیشدوآن زمانیکه تراختوررا درلیگ یک محبوس کرده بودند،تیم نظامی قهرمان لیگ هم شد!
  حالیه که نوبت به تراختوررسیده،آقایان حتی به قانون هم بی احترامی میکنند! از بازیکن بیسواد سرخابی گرفته تا آن مدیرتحصیل کرده تیم بیت المال خور،به «قانون» میتازند.ایرادبه قانون با بی احترامی به قانون متفاوت است که بعضی رقبای تیم موفق تراختور،یانمیدانندویا از بس میدان برایشان بازشده که درمقابل قانون هم عربده کشی میکنند!!
  جای تاسف است که مسولین تراختوردرمقابل اینهمه مصاحبه های عوامفریبانه وضدقانونی،تعصب وتحرکی ندارندوهمین مساله آنانرا جری ترمیکند!
  همین پرسپولیسی ها دربازی رفت،چقدرتبلیغات منفی برعلیه مردم تبریز براه انداختندوهمان موقع هم مسولین تراختورمماشات کردند!
  لازم است که مسولین تراختوربه این اراجیف آقایان جواب بدهندوالا اینها اهل مماشات نیستندوموفقیتهای تیممان رابی ارزش جلوه خواهندداد.
  بطورمثال،بایستی بیان شودکه تراختورتنها تیم نظامی نیست ودیگران هم هستندوبازیکنان به میل وعلاقه خودتراختورراانتخاب میکنندکه بهتراست به جذابیتهای تیم وهواداران وامکانات کلانشهرتبریز ومردم مهماندوستش ونیز امنیت اجتماعی اش اشاره شود.
  0 + 1 -
نظر شما
 • 9
 • 0
 • 1
 •  
 •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.