ثبت‌نام 5 هزارتایی‌ها از فردا شروع می‌شود
  • 1395/10/05 10:41
  • 20160
تا دوشنبه صبر کنید؛

ثبت‌نام 5 هزارتایی‌ها از فردا شروع می‌شود

مدیران کانال‌های تلگرامی که بیش از پنج هزار عضو دارند باید از فردا نسبت به احراز هویت خودشان در سایت ساماندهی اقدام کنند.

به گزارش زیتون، «موضوعی که در شورای عالی فضای مجازی مورد بحث قرار گرفت، پیشنهاد ساماندهی کانال‌های با بیش از پنج هزار عضو بود، اما مصوبه‌ای برای این تعداد دیده نشده است و قرار بر این شد تا درکمیته‌ای که از سوی وزارت ارشاد تشکیل می‌شود، درباره این رقم و جزئیات دیگری از طرح احراز هویت و ساماندهی شبکه‌های اجتماعی و کانال‌های تلگرام تصمیم‌گیری کند.» این‌ها توضیحاتی بود که آقای محمود واعظی وزیر ارتباطات یک هفته بعد از مصوبه شورای عالی فضای مجازی برای احراز هویت مدیران کانال‌های تلگرامی با بیش از 5 هزار عضو ارائه کرد. مکانیزم و ساختار اداری و اجرایی پیاده کردن این مصوبه از مواردی بود که همان موقع باعث سؤال شد.

سیدمرتضی موسویان، رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مدتی قبل در گفت‌وگو با «صبح‌نو» به بیان جزئیاتی در این‌باره پرداخت. موسویان گفت: ما زیرساخت این موضوع را از قبل آماده کرده‌ایم و برحسب صحبتی که با کارشناسان فنی داشته‌ایم تا دو، سه هفته آینده این زیرساخت آماده بهره‌برداری است. هرچند گفت‌وگوی چند روز بعد موسویان با خبرگزاری مهر حاکی از آن بود که منظور وی از این زیرساخت همان پایگاه ساماندهی سایت‌های اینترنتی به نشانی ساماندهی دات آی آر است.

موسویان در ادامه با حضور در یکی از برنامه‌های تلویزیونی به بیان جزئیات دیگری از این اقدام پرداخت: «سایت ساماندهی دات آی آر آماده است تا برای دارندگان کانال‌های تلگرام، صفحه اینستاگرام وبلاگ و سایت بتوانند در این سامانه اطلاعات حقیقی و واقعی صاحب کانال یا سایت را وارد کنند و مراحل احراز هویت انجام شود.» با این وجود مراجعه خبرنگار «صبح‌نو» به این سایت و ثبت‌نام در آن حکایت از این دارد که این قابلیت هنوز امکان بهره‌برداری را ندارد.

هرچند گفته رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال درباره ثبت سایت و وبلاگ درست است با این حال گزینه‌ای که نشان دهد که یک متقاضی با بیش از پنج هزار دنبال‌کننده در تلگرام یا اینستاگرام چگونه باید هویت خود را در این پایگاه احراز کند دیده نمی‌شود.

موسویان در آخرین اظهارنظر خود در سیمای جمهوری اسلامی عنوان کرده است که این قابلیت تا دوشنبه هفته جاری عملیاتی خواهد شد. او همچنین اعلام کرده است که بعد از اتمام این مهلت اگر فردی از این کانال‌ها شکایت کند به دلیل عدم احراز هویت آنها توسط دادستانی فیلتر خواهند شد اما روند پیگیری شکایت از کسانی که هویت آنها با ثبت‌نام در سایت ساماندهی مشخص شده است به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سپرده خواهد شد.

نکته دیگر درباره این موضوع آن است که برخلاف تصور عموم این مصوبه محدود به کانال‌های تلگرامی نبوده و شامل همه شبکه‌های اجتماعی در دسترس است.

آقای عباس آسوشه معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی درباره این موضوع می‌گوید: «چیزی که در مصوبه به طور مشخص آمده است ثبت کانال‌های تلگرام با دنبال‌کنندگان یا اعضای بیش از 5 هزار نفر است اما بندی در این مصوبه وجود دارد که گسترش این موضوع به دیگر پیام‌رسان‌ها را ممکن می‌کند و وزارت ارتباطات هم موظف شده ظرف مدت یک ماه شماره‌های موبایل و خطوط ثابتی را که احراز هویت نشده‌اند یا اطلاعات غیر واقعی دارند، قطع کند.»

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.