از کوروش تا جانبو/ وقتی پایه های اقتصاد یک مملکت سست می شود/ چیزی شبیه به یک دامپینگ!
 • 1395/10/05 02:53
 • 20146
زیتون گزارش می دهد؛ پشت پرده رشد قارچ گونه فروشگاههای زنجیره ای

از کوروش تا جانبو/ وقتی پایه های اقتصاد یک مملکت سست می شود/ چیزی شبیه به یک دامپینگ!

گذشته از اینکه این فروشگاههای زنجیره ای با این تخفیفهای چشم گیر و قابل توجه چه اندازه سود می کنند، به واقع باید پرسید پشت پرده این فروشگاههای زنجیره ای چیست؟

گروه فرهنگ و جامعه زیتون؛ این روزها شاید هیچ مجلس زنانه و یا مردانه ای نیست که در آن بحثی از موضوعات اقتصادی و قیمت ها نباشد. ظهور یکباره و قارچ گونه فروشگاههای زنجیره ای شیک و مدرن همزمان با شرایط کنونی اقتصاد کشور را یکی از پدیده های مهم و تاثیرگذار این روزهای بازار و اقتصاد باید دانست.

قیمت پایین، تخفیف قابل توجه و کالاهای مرغوب و با برند های مشهور در یک فروشگاه لوکس و مدرن چیزی نیست که بتوان به راحتی از کنار آن گذشت.

فروشگاههایی که بعضا با تخفیفهای باور نکردنی در نقاط مختلف شهرها اجناس خود را به فروش می رسانند و با جذب مشتریان پرشمار پولهای هنگفتی را هم به جیب می زنند.

گذشته از اینکه این فروشگاههای زنجیره ای با این تخفیفهای چشم گیر و قابل توجه چه اندازه سود می کنند، به واقع باید پرسید پشت پرده این فروشگاههای زنجیره ای چیست؟ چگونه در مدت زمان خیلی کوتاه فروشگاه های زنجیره ای با نام های مختلف اما با کار کردهای مشابه در شهرهای بزرگ و کوچک شروع به کار کرد؟ تاثیر این فروشگاههای شیک و مدرن در اقتصاد و فرهنگ جامعه چه خواهد بود؟ و چندین سوال دیگر...

فروشگاههای زنجیره ای و اقتصاد خرد جوامع

اولین موضوعی که شاید در بررسی رشد قارچ گونه فروشگاههای زنجیره ای همچون کوروش و جانبو به ذهن متبادر می شود، کاهش فروش چشم گیر خرده فروشی های محلات و در نتیجه تعطیلی مغازه های پرشماری باشد که هرکدام نان آور خانواده ای هستند.

آری در اولین گام واحدهای کوچک اقتصادی در رقابت با فروشگاههای بزرگ زنجیره ای که در آینده به غولهای بزرگ اقتصادی تبدیل خواهند شد محکوم به حذف و فنا هستند. این کوچکترین اتفاق ممکن است.

فروشگاه زنجیره ای کوروش و جانبو و ... نامی است که این روزها کابوس کسبه های ریز و درشت ایرانی شده. کسبه هایی که اکثرا دارای چند سر عائله هستند و درآمد بخور و نمیرشان از راه خرده فروشی مواد غذایی می گذرد و البته تعدادشان هم کم نیست. حال تصور کنید همه این افراد ورشکسته شوند و به جمع بیکاران میلیونی جامعه اضافه شوند آن هم با کلی قرض و قوله و چک و وام! چه فاجعه ای می شود؟

تاثیر فروشگاههای زنجیره ای بر بازار

 ماجرا تنها به اینجا ختم نخواهد شد. با روندی که این فروشگاههای زنجیره ای در پیش گرفته اند دیری نخواهد پایید که بازار را غالبا به تصرف خود در خواهند آورد. پولداران و ثروتمندانی که روز به روز هم ثروتمندتر خواهند شد و کم در آمد ها هم روز به روز ضعیف تر و چندی بعد همین فروشگاهها بر اقتصاد و بازار سلطه پیدا خواهند کرد و بسیاری از معادله ها را آنها تغییر خواهند داد.

فروشگاههای زنجیره ای بزرگ و قدرتمند خواهند توانست برندسازی کنند، به راحتی برند و مارکی حذف و یا تقویت خواهد شد و در شرایط حساس آنها خواهند بود که قیمت ها و بسیاری از چیزهای دیگر را تعیین خواهند کرد. و این یعنی سلطه بر اقتصاد خرد یک کشور.

فروشگاههای زنجیره ای چیزی شبیه به یک دامپینگ

در دهه اخیر با حمایت دولت و کارتل های واردکننده کالا از بخش خصوصی، بی هدف به توسعه قارچ گونه فروشگاه های زنجیره ای کمک می شود که دقیقا مغایر با اقتصاد مقاومتی است.

فروشگاههای زنجیره ای بزرگ امروز چیزی شبیه به یک دامپینگ1 را در بازار ایجاد کرده اند. دامپینگی که هر چند این روزها خبر از کالای خارجی در آن نیست اما نتایجش نزدیک به همان است و تفاوت چندانی در سرنوشت کار نخواهد داشت.

فروشگاههای زنجیره ای بزرگ و گسترده خواهند توانست در بلند مدت به راحتی روی فرهنگ یک جامعه اثر بگذارند، این ابر فروشگاه ها خواهند بود که سلیقه و سبد مصرفی مردم و مشتریان را تعیین خواهند کرد. بر همین اساس است که کشور های اروپایی غول‌هایی مثل وال مارت را محدود کرده اند.

پشت پرده ایجاد فروشگاه های زنجیره ای چیست؟

اما نکته مهمی که باید به آن توجه داشت، اهداف و پشت پرده ایجاد این فروشگاههای زنجیره ای گسترده و پرخرج در شهرهای مختلف کشور است. بعید به نظر می رسد طرح به این گستردگی از جانب یک فرد کلید خورده باشد، هرچند مقایسه این فروشگاهها با ماجرای شوروی سابق و رستوران های زنجیره ای مک دونالد، نمی تواند درست باشد، اما نباید احتمالات دیگر را هم کنار گذاشت. 

یک شبکه اینچنینی که خواهد توانست بر بازار سلطه پیدا کند و معادله عرضه و تقاضای اقتصاد یک منطقه و کشور را دست خوش تغییر کند و بر هم زند، می تواند به غیر از منافع مادی، منفعت ها و فرصت های دیگری هم برای ایجاد کنندگان فراهم آورد. همزمانی در ایجاد این فروشگاههای زنجیره ای هم که بحث خود را دارد. هرچه که هست نباید از کنار این موضوع به راحتی عبور کرد.

 

توضیحات مفاهیم؛

1/ دامپینگ: دامپینگ از واژه‌ی dump به معنی شکستن قیمت گرفته شده است. دامپینگ زمانی اتفاق می‌افتد که یک کشور محصولاتش را کمتر از قیمت‌های داخلی و یا هزینه‌ی ساخت محصول به یک کشور خارجی صادر کند. به عنوان مثال اگر یک تولیدکننده‌ی تلویزیون در ایالت متحده تلویزیون‌هایش را در داخل کشور به 500 دلار عرضه کند (و برای ساخت هر یک 300 دلار هزینه کرده باشد.) در فرانسه این تلویزیون‌ها را به قیمت 250 دلار عرضه می‌کند که این عمل به عنوان دامپینگ در نظر گرفته می‌شود. کشورهای ثروتمند قدرت رقابت مصنوعی به کالاهای خود می‌دهند و آن را به بازارهای جهانی صادر می‌کنند و این عمل سبب سلب قدرت رقابت از کالاهای کشورهای توسعه نیافته می‌شود. این عمل نتیجه‌ای جز افزایش فقر در کشورهای توسعه نیافته ندارند. 

 

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • حسین مافی
  پاسخ ۱۳۹۶/۰۵/۲۵ - ۱۴:۱۰
  باسلام
  به گمان منمهمترین پیام این گزارش تردید نسبت به چگونگی فعالیت این فروشگاه هاباتوجه به هزینه ی سنگین آنها وقیمت های تخفیف خورده تا50درصد می باشد .
  این تردید بجاست واگر سازمان های نظارتی به کم وکیف آن ورود کنند مسلما"پاسخ های قابل توجهی پیدا خواهد شد.
  اهم مواردی که می توان به عنوان زیربنای فعالیت این فروشگاه ها اشاره کرد عبارتند از:
  1_باج گیری از تولیدکنندگان .(مثال _طرح فروش کالای مشابه زیر قیمت)
  2_تبانی در جهت عرضه کالای معیوب درپوشش تخفیف های نجومی.
  3-تبانی درمورد قیمت گذاری برخی کالاهاکه مشمول قیمت گذاری رسمی نیستند.
  4-عرضه کالاهایی که تاریخ انقضای آنها روبه اتمام است.
  5-تبانی با برخی تولیدکنندگان در جهت دامپینگ تحت عنوان تخیف وجشنواره.
  6_عرضه کالاهای فاقد کیفیت ومشابه برندهای مطرح با قیمت های تخفیفی.
  7-سواستفاده از مشکلات تولیدکنندگان ضعیف وتاخیر نجومی وحتی عدم پرداخت وجه کالاهای فروخته شده ی آنان.
  8-سواستفاده از سهام داران کوچک.
  9-پنهان کردن ضرروزیان توسط مدیران ارشد.
  10-عرضه کالاهای خارجی باحاشیه سود نجومی.

  5 + 2 -
 • سینا
  پاسخ ۱۳۹۶/۰۷/۰۶ - ۱۱:۵۹
  فردشگاه عای زنجیره ایراینده اقتصاد در حالرتغیر هستش.. و اگه کسی این تغیرات رو پذیرش نداشته باشه محکوم ب نابودی هستش
  خوشم میاد حرفی که مدیران بازاریابی همچون من 8 سال پیش بهذهمین کسبه ها میزدیم که اینده در فرانچایز.. خرید اینترنتی.. شبکه سازی و نمایندگی هستش.. ما رو ب باد مسخره میگرفتن.... این روزها خنده تمسخر امیز من و امثال من به این کسبه ها دیدن داره
  تغییر نکنی نابود میشی.. اگه از علم ردز برند سازی و بازاریابیراستفاده نکنیرنابود میشی.. چ بسا بهتر و زیباتر از نابود سازی بیرخرد ها در این جامعه ای که اعتقادی ب مدیریت بازاریابی نداره
  در ضمن قابل توجه نویسنده مطلب.... افق کوروش برای هلدینگ بزرگ گلرنگ هستش که خودش 23 برند معروف ایران همچون اوولا فامیلا اوه سافتلن مرسی.. و.... رو ب وجود اورده و جایگاه سازی کرده... دلیل تخفیف زیاد این اجناس همینه که خود تولید کننده واسطه توزیع شده.. اویلا 8 تومنی برای خود کوروش و مدیرانش کمترش از 1000 تومن هزینه داره.. شکستن این واسطه های زاید.. همچین نفعی برای مصرف کننده داره... در جامعه ای که توسط همین کسبه ها مصرف کننده و احترامرب حقوقش معنی نداره.. این صحنه ها برای امثال من زیباست
  11 + 7 -
 • سارا
  پاسخ ۱۳۹۶/۰۷/۲۷ - ۱۶:۲۵
  آقا سینا می تونستی محترمانه تر نظرتو بنویسی!!!! من فکر میکنم اگر همین مغازه ها و فروشگاه های کوچک، خرید اینترنتی راه اندازی کنن، بازم می تونن موفق باشن چون الان مثلا جانبو خرید اینترنتی نداره. من که اصلا فرصت خرید ندارم و جایی زندگی می کنم که دسترسیم محدوده، خیلی خوشحال میشم حتی یه مغازه ی کوچیک باشه که خرید اینترنتی مواد غذایی و میوه جات و سبزی جات داشته باشه. ضمنا از جانبو خرید داشتم. اکثرا کالاهای تخفیف خورده، نزدیک به زمان انقضا هستن. خودم یه شونه تخم مرغ گرفتم با تخفیف، بعد دیدم تاریخش مال 3 روز بعد هست!!!! دوباره رفتم عوض کردم. با صحبت های آقای مافی هم موافقم
  3 + 3 -
نظر شما
 • 3
 • 0
 • 1
 •  
 •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.