هرچه نسخه‌ انقلاب متنازل‌تر شده، محافظه‌کاران چیره آمده اند/ مسئولین رفاه زده، عامل اصلی معضلات اجتماعی/ ورود دست های مرموز به امور اجتماعی در غیاب صلحا
  • 1395/09/18 09:09
  • 19775
در نشست رونمایی از هشتمین شماره بهمن آذربایجان مطرح شد؛

هرچه نسخه‌ انقلاب متنازل‌تر شده، محافظه‌کاران چیره آمده اند/ مسئولین رفاه زده، عامل اصلی معضلات اجتماعی/ ورود دست های مرموز به امور اجتماعی در غیاب صلحا

جوادی، پژوهشگر مسائل اجتماعی اظهار داشت: امروز در غیاب صلحا، دست‌های مرموزی به مسائل اجتماعی از قبیل اعتیاد و مسائل جنسی و معتادان به الکل و دیگر آسیب‌های اجتماعی ورود کرده‌اند و کاملا آرام دنبال اهداف خاص خودشان هستند.

به گزارش زیتون، هشتمین شماره نشریه بهمن آذربایجان با حضور جمعی از فعالین فرهنگی و اجتماعی در محل حسینیه هنر تبریز برگزار شد.

باید سدِ محکم بی توجهی به معضلات اجتماعی را بشکنیم

 روح‌الله رشیدی مدیر دفتر مطالعات جبهه‌ی فرهنگی انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی و مدیر مسئول بهمن آذربایجان در این نشست با بیان اینکه  بچه‌های انقلابی دغدغه‌ی مسائل اجتماعی و معضلاتِ آن را از قبیل اعتیاد و فقر و فحشا و امثال این‌ها را ندارند، گفت: باید این سدِ محکم بی‌توجهی به معضلات اجتماعی را بشکنیم؛ چه ما بخواهیم و چه نخواهیم و چه ببینیم و چه خودمان را به ندیدن بزنیم مشکلات اجتماعی همچنان وجود دارد. 

وی بیان کرد:باید به دنبال فهم درهم‌تنیدگی مسائل انقلابی و آرمانی با مسائل عمومی مردم باشیم و این مساله را به صورت جدی بررسی کنیم؛ در نسبت‌سنجی انقلابی بودن و مسائل اجتماعی باید کار کنیم و ابعاد مختلف آن را مو شکافی کنیم. ما یک تجربه‌ی بزرگِ انقلاب را گذرانده‌ایم. مطالعه‌ی سنت اولیه‌ی انقلاب و اندیشه‌های امام که از همان اول دغدغه‌ی جدی مسائل اجتماعی داشت راهگشاست. 

هر چه نسخه‌ی انقلاب متنازل‌تر شده، محافظه‌کارانِ سیاست‌باز بر انقلاب چیره شده‌اند

رشیدی اظهار داشت: انقلاب هر چه از امور اجتماعی عقب‌نشسته است جایش را سیاست‌زدگی و سلطه‌ی فکری محافظه‌کاران پر کرده است. هر چه نسخه‌ی انقلاب متنازل‌تر شده است، محافظه‌کارانِ سیاست‌باز بیشتر بر انقلاب چیره شده‌اند.

وی افزود: از نظر امام(ره) جهاد در امور اجتماعی یک امر اعتقادی است نه تاکتیکی. رسیدگی به مشکلات اجتماعی منشئی ایدئولوژیک دارد و اگر به تاکتیک تبدیل شود، به ضد خودش مبدل خواهد شد.

 

امروز در غیاب صلحا، دست‌های مرموزی به مسائل اجتماعی ورود کرده اند

حسن جوادی، پژوهشگر اجتماعی و دانشجوی دکترای جامعه‌شناسی در این نشست خاطرنشان کرد: آقای رشیدی گفتند انقلابی‌ها ورودی به مسائل اجتماعی ندارند. من معتقدم نه فقط انقلابی‌ها که هیچ کس دیگر نیز ورودیِ در خور به امور اجتماعی ندارد و تقریبا این عرصه خالی است.

وی افزود: امروز در غیاب صلحا، دست‌های مرموزی به مسائل اجتماعی از قبیل اعتیاد و مسائل جنسی و معتادان به الکل و دیگر آسیب‌های اجتماعی ورود کرده‌اند و کاملا آرام دنبال اهداف خاص خودشان هستند.

وی خاطرنشان کرد: به نظرم می‌شود با ساختار بسیج وارد عرصه اجتماعی شد. یعنی این ظرفیت بالقوه در ساختار بسیج وجود دارد اما باید به کار سازمان داد. باید برای این عرصه از نیروهای متخصص متعهد بهره گرفته و دنبال راهبر بگردیم.

شاید انتظار انقلابیون از مسائل اجتماعی، با دیربازدهی هم‌خوانی نداشت

جوادی گفت: ماباید از همان اول انقلاب وارد این مساله می‌شدیم. امروز سی و هشت سال است که رها کرده‌ایم و شاید دلیلش این بود که انتظار انقلابی‌ها از این مقوله، با دیربازدهی این مسائل هم‌خوانی نداشت. مسائل اجتماعی زمان بر هستند و برای دیدن نتایج مثبت نیاز به زمان زیادی است. اقلا باید ده سال وقت صرف کرد تا نتیجه گرفت.

این پژوهشگر اجتماعی عنوان کرد: اگر مراکز علمی و آموزشی ما نتواند با جامعه‌اش ارتباط و تعامل ایجاد کند، نسل‌ها از هم فاصله ایجاد خواهند کرد. نسل جدید نسل قدیم را قبول نخواهد داشت و نسل قدیم هم با نسل نو به همزبانی نخواهد رسید. این شکاف بینِ نسلی سرمایه‌ی اجتماعی نسل‌های قبلی را تلف خواهد کرد. ما نیاز به سرمایه‌ی اجتماعی داریم و اگر نمی‌توانیم این سرمایه را حفظ و گسترش دهیم دلیلش عدم توانایی نسل گذشته و شکاف بین نسل‌هاست. 

در ادامه بخشی از فعالین فرهنگی و اجتماعی تبریز به ابراز نظرات خود پرداختند که متن آن به شرح ذیل می باشد:

باید شیوه‌ی مصون‌سازی را پی گرفت

سیدمحمد اعلمی(پیشکسوت):
در مسائل اجتماعی نباید دنبال محدودیت باشیم. باید شیوه‌ی مصون‌سازی را پی گرفت. ذات انسان با محدودیت تعارض دارد و آن را به شکست می‌کشاند. باید دنبال علت‌ها باشیم. گاهی علل معضلات اجتماعی، ارتباطی با آن معضل ندارد و مساله چیز دیگری است. معتقدم اغلب مشکلات ناشی از فقر است.

غفلت از مسجد، یکی از عوامل غفلت از معضلات اجتماعی است

کاوه صدق‌روحی(فعال رسانه ای):
غفلت از مسجد به عنوان بازوان محلی انقلاب یکی از عوامل غفلت از معضلات اجتماعی است. سیاست های کمیت گرا نسبت به مسجد، فعالیت های کیفی و مطالبات اجتماعی را به باد فراموشی سپرده است. سیاست های کمیت گرا درباره مسجد، درخصوص بعد نظامیِ قضیه موثر است اما خط دهی فرهنگی و پیگیری مطالبات اجتماعی در شرایط فعلی مغفول واقع شده است. همچنانکه پیامبر اکرم(ص) پس از ورود به مدینه برای محلات مختلف شهر حاکم انتخاب کردند، برای شهری مثل تبریز، 15 الی 20 مسجد از نوع ستاد مسلمین، در محلات مختلف و با چهره های موثر و جامع، شروع خوبی برای فعالیت های اجتماعی و خیریه ای خواهد بود، البته در برخی محلات مردم به صورت خودجوش این سازوکار را انجام می دهند.

من هنوز در بهت انحلال جهادسازندگی هستم

حاج حسین تنظیف‌وند(از فعالان قدیمی جهاد سازندگی):
من هنوز در بهت انحلال جهادسازندگی هستم. نمی‌دانم چه دستی پشت ماجرا بود که یکهو دستور انحلال آمد. ما در جهاد تجربه‌ی بسیار موفقی از کارکرد مثبت اجتماعی داشتیم و در هیچ جا یک تجربه‌ی موفق را منحل نمی‌کنند بلکه تقویت می‌کنند. جهاد سازندگی الگوی بسیار موفق برای این مساله است.

چرا حلاوت حضور در جبهه های مقاومت برای حل معضلات اجتماعی وجود ندارد؟

قربانعلی طاهرفر(فیلمساز):
در آسیب‌شناسی مسائل درون گفتمانی انقلابی‌ها، همیشه یک سوال بزرگ وجود داشته که چرا این‌طور شده است؟ مشکل به تفاوت و تعدد قرائت‌ها از انقلاب برمی‌گردد. در این مساله، به نظرم در بسیاری از حزب‌اللهی‌ها حلاوت و حرارت حضور در جبهه های مقاومت، در امور اجتماعی و تلاش برای حل معضلاتِ جامعه وجود ندارد، در حالی که مبارزه در این جبهه بزرگترین جهاد است، جهاد اکبر است. این برمی‌گردد به همان عدمِ قرائت صحیح از انقلاب اسلامی.

روحانیونِ مقصر/ ظرفیت بزرگ نماز جمعه برای حل معضلات اجتماعی

حامد حامدی خسروشاهی(فعال رسانه‌ای و اجتماعی):
من در این مساله روحانیون را بسیار مقصر می‌دانم. این قشر تاثیرگذار در امر اجتماعی کجاست؟ نمونه‌ی کار انقلابی همانی بود که امام موسی صدر در لبنان کرد. امام موسی برای تشکیل یک حزب سیاسی راهی لبنان نشد ، فعالیت هایش عمدتا اجتماعی بود و در نتیجه این کارها شیعه را در لبنان از ذلت نجات داد و منجرش کرد به قشری که امروز عزت لبنان مرهون آنهاست. به نظرم باید روی ظرفیت‌های بزرگ از مساجد گرفته تا نماز جمعه و ... به نفع مسائل اجتماعی تلاش کنیم. روزی امام جمعه اردبیل، یکی از خطبه های خود را برای بیماری EMS اختصاص داد و برای حل این مشکل در اردبیل، در تریبون نماز جمعه یک خیریه تشکیل داد. من فکر می‌کنم کار برای محیط زیست هم کار انقلابی است، انقلاب خلاصه در سیاست نیست. 

گویا انقلابی‌گری ما معطوف به ثمرات شخصی است

نوید ناصر(فیلمساز و فعال فرهنگی):
متاسفانه انقلابی بودنمان هم تگلیف‌گریزانه است. ما برای جبهه‌ای که شهادت دارد رقابت می‌کنیم ولی برای جهاد در این عرصه‌ی خالی هیچ رغبتی نداریم. گویا انقلابی‌گری ما معطوف به ثمرات شخصی است. ما دنبال شهادتیم نه عمل به تکلیف.

پیمان «حلف الفضولِ» پیامبر اکرم(ص)، برای رسیدگی به امور اجتماعی بود

غلامرضا سیفی(فعال رسانه‌ای):
از کارهای مهم پیامبر، پیمان جوانمردان بود، «حلف الفضول». این تشکل برای رسیدگی به امور اجتماعی است. لذا امور اجتماعی در اولویت نهضت های اسلامی است. ما باید این را درک و باور کنیم که «الخلق عیال الله». اما برای برخورد با این مسئله باید جامعه را طیف بندی کرد؛ نخبگان، مسئولین و مردم هر سه شیوه ی خاص خود را برای برخورد می طلبد. قلم زنی و تولید فکر همواره باید متوجه نخبگان جامعه باشد و همچنین هیچ شکی در جلب توجه انقلابیون برای تحرکات خیریه ای و مطالبات اجتماعی نیست.

مسئولین رفاه زده، عامل اصلی معضلات اجتماعی

اما تا زمانی که طبقه ای از مسئولینِ مرفهِ بی درد در جریان امور قرار داشته و هیچ درکی از معضلات اجتماعی نداشته باشند، کاری پیش نخواهد رفت. به بهانه ورود به مسائل اجتماعی نباید نوک پیکان انتقاد و تشر زدن بر مسئولین رفاه زده را منحرف کرد. نمی‌دانم یک مسئول مدعی انقلابی بودن چطور حقوق های نجومی دریافت کرده و چطور در مراسمات شهدای مدافع حرم حضور پیدا می کند؟ این حوزه‌ی اجتماعی به انقلابی بودن هم فقط بسته نیست، کمی انصاف لازم است تا آدمی دغدغه‌اش را داشته باشد. هر انسان و مسئولِ منصف، توان درک دردهای اجتماعی و مشکلات جمعی را داراست.

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.