کدام دانـشجـــو؟! و کدام جنبـــش؟!
 • 1395/09/17 10:11
 • 19757
یادداشت/ هادی سعادت

کدام دانـشجـــو؟! و کدام جنبـــش؟!

روزگاری که 16 آذرش سکوت، رخوت و انفعال، رویکردِ مطلوب و مشترکِ! دانشجو و مسئول بوده و جشن، و کف و صوت و بادکنک پراندن  به نهایت مطالبه و دغدغه تبدیل شده است، و تو حدیث مفصل بخوان به حال ملّت از این مجمل...

گروه سیاسی زیتون؛ یادداشت/ هادی سعادت؛ دانشجوی سابق دانشگاه شهید مدنی آذربایجان

همین روزها بود که تصمیم داشتم در رابطه با «دانشجو» و نسبت آن با «جامعه امروز» و وضعیت حاکم بر آن، چند کلمه‌ایی بنویسم اما وقت و میل یاری نمی‌کرد. القصه امروز در همین حال و هوا در فضای مجازی گشت میکردم که به یک پوستر اطلاع‌رسانی در رابطه با برنامه‌ی دانشجویی یک دانشگاه سراسری (در 16 آذر) برخورد کردم.

کنار هم چیدن واژه هایی کاملاً پارادوکسیکال و مُضحک بر روی این اطلاعیه بنده رو به تأمل واداشت، کلماتی چون یاردبستانی جُنگ شادی! شعبده‌بازی! خنده‌وسرگرمی!، شیرین‌کاری! در روزی که آسمانش خون‌بار، و آفتابش سرخ رنگ‌ست...16 آذر!

در یوم‌اللّهی که دادخواهی و استکبارستیزیِ ملتِ بیدار از آن معنا و موجودیت گرفته‌ست جای گرفتن وصفِ حماسیِ «یار دبستانی» در کنار واژه‌هایی چون جُنگ شادی،خنده و سرگرمی، برای هر انسان ذی شعوری حقیقتا بس سنگین، غیر قابل هضم و تاسف باراست.

جُنگ شادی و شعبده بازی در محیطی که «بیداری»  ذات اوست و هیچ تبادری جزء این معنا به عقل سلیم راه ندارد. محیطی که قلب تپنده جامعه و مَحملِ خلق ایده‌ها و خلاقیت‌ها می‌نمامندش....دانشگاه!

روزگاری که 16 آذرش سکوت، رخوت و انفعال، رویکردِ مطلوب و مشترکِ! دانشجو و مسئول بوده و جشن، و کف و صوت و بادکنک پراندن  به نهایت مطالبه و دغدغه تبدیل شده است، و تو حدیث مفصل بخوان به حال ملّت از این مجمل...

به‌راستی آن مؤذنی که بناست در شهرِ خاموش صدایش محله‌ به‌ محله بپیچد و خواب از چشمان شیاطین برباید همین دانشجوست؟!! به‌راستی آن جنبشی که همیشه در کنار وصف «دانشجویی» عرض اندام میکند همین اطوارهاست؟؟! دیده‌بانِ بیدار این مملکتِ آرمانخواه همین بادکنک پران‌های پرمدعا هستند....؟؟

یاد آن سه قطره خون غریب و مظلوم بخیر، و یاد آن ایّام که امامِ انقلاب فرمود: «خدا لعنت کند دست‌هایی را که دانشگاه ما را غیرسیاسی می‌خواهد». 

جای تعجب نیست اگر قشر حاضر را «شارلاتانیست بی‌تعهد» بنامیم و توقعی جز ژستِ پوزیتویستیِ پفکی نداشته باشیم. 

در روزگاری که دغدغه و مطالبه به سکوت مُهلک، تمایز، تفاوت و غیرهمسویی با مسئول"بله قربان‌خواه" به تعامل جانانه! و جنبش به جشن و پایکوبی قلب معنایی داده است باید به عزا نشست و فاجعه را ناظر بود.

به‌جاست که بگوییم «پاسدارانِ امینِ آرمان‌های یارانِ دبستانی» روزتان مبارک!!!!

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • F.s
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۹/۱۷ - ۱۹:۳۱
  خدا قوت قلم تان مستدام...
  امیدهست رهرو آن سه قطره خون باشیم....
  7 + 1 -
نظر شما
 • 1
 • 0
 • 0
 •  
 •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.