سرنوشت جامعه اسلامی در گرو
  • 1395/09/08 08:36
  • 19582
حجت الاسلام و المسلمین برگی در گفتگو با زیتون؛

سرنوشت جامعه اسلامی در گرو "زیارتِ عارفا بحقه"/ زیارت امام تکرار می شود اما تکراری نمی شود/ اگر امام نبود، خلق الله سرگردان بودند/ ویژگی های حلم حسنی(ع)

خطیب برجسته تبریزی اظهار داشت: عده ای ده ها روز زیارت می کنند اما توشه ای کسب نمی کنند؛ عده ای مثل آیت الله میرزا جواد آقا ملکی تبریزی نیز با یک سلام توشه ی خود را بر می دارند.

گروه فرهنگ پایداری زیتون؛ ایام پایانی صفر المظفر در کشور عزیزمان ایران با زائرین حضرت رضا(ع) و برپایی مراسم عزاداری در حق پیامبر اکرم(ص) و امام حسن مجتبی(ع) شناخته می شود. اما در این میان مفهوم " زیارت " از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و سرنوشت جامعه ی اسلامی در گرو این واژه نهفته است.

سرنوشت جامعه اسلامی در گرو "زیارتِ عارفا بحقه"

 به تعبیر بزرگان دین، اگر زیارت های ما عارفا بحقه باشد مسئله ی ظهور محقق خواهد شد. حجت الاسلام و المسلمین برگی در اینباره به خبرنگار زیتون می گوید: امام صرفا برای رفع حاجات دنیوی انسان ها هبوط نکرده است. مقام اطاعت از امام با اطاعت از خداوند یکسان دیده شده و وجود امام متفاوت از انسانهای معمولی است.

وی خاطرنشان کرد: به تعبیر امام صادق(ع)، امام هبوط کرده تا خلق را هدایت کند و به عالم نظم و نظام بخشد؛ وگرنه خلق الله در این دنیا سرگردان بودند. لذا برای زیارت ائمه(ع) در وهله اول باید جایگاه پیامبر اکرم و اهل بیت(ع) را بهتر شناخته و به تعبیری عارفا بحقه زیارت کنیم. البته مقصود شناخت وجود امام نیست زیرا که وجود امام دریای بیکران است. اگر انسان ها نسبت به حق امام شناخت داشته و در زندگی خود الگو برداری کنند زیارت عارفا بحقه نیز عملی خواهد شد.

زیارت امام تکرار می شود اما تکراری نمی شود

خطیب برجسته تبریزی عنوان کرد: زیارت عارفا بحقه یعنی سه نوع محبت قلبی، لسانی و عملی در زندگی انسان ها پیاده شود. زیارت باید در زندگی، کار و اخلاق آدمی تفاوت ایجاد کند. برای سنجش زیارت های ما همین سوال بس که تا چه مقدار به "رحمه للعالمین" منسوب هستیم؟ تاچه حد از بالاترین مرتبه ی اخلاق یعنی ولایتمداری بهره برده ایم؟ چه مقداری از انک لعلی خلق عظیم بهره برده ایم؟ لذا زیارت امام تکرار می شود اما تکراری نمی شود؛ اگر برای عده ای تکراری شد به مسئله ی "عارفا بحقه" بازمی گردد.

وی افزود: "نقل می کنند آیت الله میرزا جواد آقا ملکی تبریزی(ره) سوار بر کالسکه راهی مشهد شد و پس از چند روز به مقصد رسید؛ بلافاصله به صحن سقاخانه رفت و سلامی کرد و بلافاصله بازگشت تا راهی قم و درس و مباحثه شود. از وی پرسیدند چرا این راه بسیار دور را بلافاصله برمی گردید؟ ایشان فرمود: غرض سلامی بود که رساندیم!" عده ای ده ها روز زیارت می کنند اما توشه ای کسب نمی کنند؛ عده ای مثل آیت الله میرزا جواد آقا ملکی تبریزی نیز با یک سلام توشه ی خود را بر می دارند.

 

ویژگی های حلم حسنی(ع)

برگی درخصوص حلم امام حسن(ع) یادآور شد: به تعبیر پیامبر اکرم(ص) خداوند اگر حلم را در مجسمه ای خلق می کرد؛ قطعا در وجود حسن(ع) متجسم می کرد. طبق روایت معروف، امام حسن(ع) در برابر مسافری که از شام آمده بود و توهین های متعددی نسبت به ایشان روانه می داشت بزرگواری کرد و فرمود: شما قطعا مسافری و به خانه و استراحت نیاز داری. همین جمله ی امام، باعث شد تا آن شخص متحول شده و شیعه شود. حلم یعنی در مقام قدرت بخشیدن. امام حسن(ع) در مقام قدرت می بخشید.

وی گفت: البته حلم خالی از شجاعت نیست. امام(ع) هیچگاه حلم را مغلطه ی اصول حقه ی اسلامی نشان نمی داد. روزی معاویه از دختر عبدالله بن جعفر خواستگاری می کند. عبدالله می گوید: اجازه ی ما دست امام حسن(ع) است. معاویه نماینده ای خدمت امام حسن(ع) می فرستد و آن نماینده می گوید: اگر این وصلت انجام شود هم خانواده ی شما از ثروت بهره مند شده و هم خصومت های گذشته به پایان می رسد. امام حسن(ع) در پاسخ می فرماید: اگر از ثروت سخن می گویی، باب ما درب سخاست؛ اما اگر از رفع کدورت ها سخن می گویی، دعوای ما دعوای دنیوی نیست. دعوای شیطان و الله است.

برگی گفت: این سخن از امام حسن(ع) درس عبرتی است برای دنیای امروزی. آمریکا حتی اگر روزی تحریم ها را به طور کامل رفع کند، دعوای انقلاب اسلامی و آمریکا به مثابه ی استکبار هیچگاه تمام شدنی نیست.

برگی اظهار داشت: مقام و منزلت ائمه(ع) را دشمنان نیز اعتراف می کنند. " در روایت است که مروانِ حکم(لعنه الله علیه) زیر تابوت امام حسن(ع) گریه می کرد. امام حسین(ع) از وی سوال کرد: تو که دشمن حسن بودی چرا گریه می کنی؟ عرض کرد: حلم حسن(ع) را در کوه ها هم ندیده ام. "

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 1
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.