نقش صنایع تبدیلی در اقتصاد مقاومتی/ هر شهرستان؛ یک قطب تولیدی/ 3شاغل برای هر کارگاه کوچک/ برای احیای روستا، چاره ای جز راه اندازی کارگاههای کوچک نداریم
  • 1395/08/02 15:57
  • 18954
مسئول بسیج سازندگی استان در گفتگو با زیتون مطرح کرد؛

نقش صنایع تبدیلی در اقتصاد مقاومتی/ هر شهرستان؛ یک قطب تولیدی/ 3شاغل برای هر کارگاه کوچک/ برای احیای روستا، چاره ای جز راه اندازی کارگاههای کوچک نداریم

صفر قائمی اظهار داشت: برای سال 95، 50میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده بود که تا بامروز بالای 30درصد از تعهدات اجرایی شده و سالانه به طور متوسط 2200 کارگاه ایجاد می شود.

گروه اقتصاد مقاومتی زیتون؛ برداشت 800تنی سماق از مرکز و توابع شهرستان هوراند، رشد کارگاههای کوچک نخودچی در آذرشهر و ممقان، صادرات بین المللی تابلو فرش سردرود، سابقه ی دیرینه ی کیف و کفش تبریز و دهها بستر دیگر اقتصادی نشان می دهد که ظرفیت توسعه و تبدیل شهرستان ها به قطب اقتصادیِ محصولِ مربوطه محیا می باشد.

در این میان اما ایجاد کارخانه های بزرگ و واردات بی رویه، بخش قابل توجهی از متقاضیان شغل را با درهای بسته مواجه کرده است. لذا براساس برآوردهای بعمل آمده، صنایع تبدیلی در قالب کارگاههای کوچک و قطب بندی مناطق براساس ظرفیت محصولات باغی و کشاورزی، بهترین روش در بهره گیری از صنایع  قلمداد می شود.

یکی از نهادهایی که مسئولیت هماهنگی و تسهیل واحدهای صنایع تبدیلی را برعهده گرفته، بسیج سازنگی است.

 

برای احیای روستاها، چاره ای جز راه اندازی کارگاههای کوچک نداریم

صفر قائمی مسئول بسیج سازندگی استان آذربایجان شرقی در این خصوص به خبرنگار زیتون گفت: بسیج سازندگی در راستای عمل به سیاست های اقتصاد مقاومتی، ماموریت توسعه دانش کشاورزی و صنایع تبدیلی را برعهده گرفته است.

وی با بیان اینکه کارگاههای کوچک در توسعه اقتصاد نقش آفرین هستند، افزود: در این راستا 14محور و 14 نوع شغل برای استان طراحی کردیم که به کمک ایجاد کارگاههای کوچک و زودبازده عملیاتی خواهند شد.

مسئول بسیج سازندگی استان اظهار داشت: یکی از مسئولیت های ما توسعه دانش کشاورزی در امر کاهش ضایعات می باشد؛ برای مثال در حال حاضر در تولید و مصرف محصول سیب با 15درصد، گوجه با 35درصد و در نگهداری درخت با 25درصد ضایعات مواجه هستیم.

قائمی خاطرنشان کرد: توسعه ی صنایع تبدیلی و بسته بندی، ضایعات محصولات را به حداقل می رساند.

وی با اشاره به اقسام صنایع تبدیلی بکار گرفته شده در استان گفت: احداث کارگاههای کوچک در حوزه هایی مانند خشک کن، پودرکن، ترشیجات، شوریجات، فرآوری، شربت و مربا، ریسندگی و بافندگی در اولویت توجهات قرار دارد.

مسئول بسیج سازندگی استان با بیان اینکه حمایت دستگاههای اجرایی از راه اندازی کارگاههای کوچک اندک است، افزود: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته در هر کارگاه کوچک برای 3 نفر اشتغال زایی می شود.

وی افزود: در سال 95 برای هر شهرستان، قطب تولیدی معرفی شده اند؛ برای مثال سماق هوراند، زغال اخته ی کلیبر و نخودچی آذرشهر به سمت راه اندازی کارگاههای تولیدی کوچک روی آورده اند. در سه منطقه ی تبریز نیز، قطب های کیف و کفش، ترشیجات و شوریجات، معرفی شده اند.

قائمی تاکید کرد: بستر کارگاههای کوچک، روستاها بوده و برای احیای روستا و همچنین افزایش راندمان کاری، چاره ای جز راه اندازی کارگاههای کوچک نداریم.

وی در پایان با اشاره به اعتبار در نظر گرفته شده برای راه اندازی صنایع تبدیلی در استان اظهار داشت: برای سال 95، 50میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده بود که تا بامروز بالای 30درصد از تعهدات اجرایی شده است؛ به طور متوسط سالانه در حدود 2200 کارگاه می شود.

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.