سناریوی تعلیقِ مس سونگون/ اعطای پاداش نجومی به مدیران شرکتی که صرفه اقتصادی ندارد/ بلاتکلیفی و عدم ثبت هزار میلیارد تومان خام فروشی در مس آذربایجان
  • 1395/07/24 10:45
  • 18730
زیتون بررسی می کند؛

سناریوی تعلیقِ مس سونگون/ اعطای پاداش نجومی به مدیران شرکتی که صرفه اقتصادی ندارد/ بلاتکلیفی و عدم ثبت هزار میلیارد تومان خام فروشی در مس آذربایجان

سرمایه گذاری 5هزار میلیارد تومانی شرکت صنایع مس ایران(مصوب هیئت دولت دهم)، تا رقم 1200میلیارد تومان انجام پذیرفت و مابقی تاکنون در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.

گروه اقتصاد مقاومتی زیتون؛ کارخانه ی مس سونگون و به عبارتی بهتر ظرفیت مس در آذربایجان، به عنوان یکی از بنگاههای مولد اقتصادی منطقه شناخته می شود. اما این ثروت بعد از تصمیم گیری ها و سرمایه گذاری های صورت گرفته، صرفا نقش تامین کننده ی کنسانتره ی کارخانه های کرمان را ایفا می کند.

بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته، سه کارخانه ی ذوب، پالایش و اسید سولفوریک نیازمند 750هزار تن کنسانتره در سال هستند که 450 هزارتن از این مقدار را معدن سونگون تامین کرده و مابقی نیز توسط معادن خوی، مسجد داغی جلفا و اهر قابل تامین می باشد.

سرمایه گذاری 5هزار میلیارد تومانی شرکت صنایع مس ایران(مصوب هیئت دولت دهم)، تا رقم 1200میلیارد تومان انجام پذیرفت و مابقی تاکنون در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.

 

دو سال تعلل در اجرای مصوبه مجمع نمایندگان و وزیر صنعت

محمد اسماعیل نماینده ی مردم تبریز، اسکو و آذرشهر درباره تعلیق چند ساله ی این سرمایه گذاری به خبرنگار زیتون گفت: بررسی های کارشناسی به این نتیجه رسیده بود که مس آذربایجان به صورت مستقل و در قالب شرکتی به فعالیت های خود ادامه دهد اما در اوایل کار به دلیل مشکلات گردش مالی، دخل و خرج شرکت، جهت سرمایه گذاری در پروژه ی عظیم ذوب،پالایش و اسید ناکافی بود.

قصد طیف کرمان از تعطیلی رونق آذربایجان چیست؟

وی افزود: مصوبه ی جلسه ی مجمع نمایندگان استان و وزیر صنعت این بود که تا پالایش مس و تکمیل کارخانه، شرکت مس آذربایجان از منابع صنایع ملی مس ایران تامین گردد. پیرو این مصوبه نیز، جلسه ای در ماه مبارک رمضان سال 93 با حضور جمعی ازهمکاران از جمله آقای رحمانی و مدیرعامل صنایع ملی مس ایران تشکیل شد تا برای تحقق چنین طرحی اقدامات لازم احصا شده و انجام گردد.

سناریوی تعلیق: غلظت و درصد مس سونگون صرفه اقتصادی ندارد!

نماینده ی مردم تبریز گفت: در نهایت از طرف کارشناسان مس ایران گزارشی داده شد که مایوس کننده بود و در این گزارش طوری القا کردند که غلظت و درصد مس سونگون صرفه ی اقتصادی ندارد. این گزارش با واکنش شدید بنده مواجه شد و بشدت اعتراض کردم. سوال من از متولیان مس ایران این بود که پس چرا به منطقه آمده اید؟ و چرا شرکت مستقل تشکیل دادید؟ آمده اید که ظرفیت های توسعه ی استان را برچینید؟ پس از اعتراضات بنده، فضا سنگین شد و در نهایت مدیرعامل مس ایران گفت هدف ما فقط اطلاعرسانی بود.

اگر صرفه اقتصادی ندارد چرا شرکت مستقل تشکیل دادید؟

وی گفت: در نهایت با اعتراضات جمعی از نمایندگان استان و ارائه ی مدارک مستدل، از موضع قبلی خود عقب نشینی کردند و بازگشت پالایش به صنایع مس منطقه تصویب گردید. این توافق در سال 93 انجام گرفت اما بعد از حدود دوسال از توافقات انجام شده هیچ اقدامی در زمینه تاسیسات پالایش و ذوب انجام نگرفته است.

درصد خلوص مس سرچشمه از مس آذربایجان پایین تر است

نماینده ی مردم تبریز خاطرنشان کرد: اگر صنعت مس آذربایجان مقرون بصرفه نیست حمل کنسانتره ی معادن آذربایجان به کرمان چه صرفه ی اقتصادی دارد؟ درصد خلوص مس سرچشمه از مس آذربایجان پایین بوده و اگر بنا بر تعطیلی باشد، باید صنعت مس کرمان تعطیل شود. قصد طیف کرمان از تعطیلی رونق آذربایجان چیست؟ بنده عضو کمیته ی تحقیق و تفحص مس بودم. با مشاهده ی سناریوهای از پیش طراحی شده به ریاست کمیسیون گفتم از این کمیته هیچ نتیجه ای برنخواهد آمد.

 

اعطای پاداش نجومی به مدیران شرکتی که صرفه اقتصادی ندارد

توقف چند ساله در احداث کارخانه مس سونگون در حالی صورت می گیرد که به گفته ی علیزاده نماینده ی مردم ورزقان مدیران شرکت شرکت صنایع مس ایران به بهانه به صرفه نبودن و بالا بودن هزینه، طرح های توسعه مس آذربایجان را تعطیل کرده اند ولی از طرف دیگر شاهد اعطای حقوق های نجومی در میان مدیران این شرکت هستیم.

چرا با سرمایه مردم برای کشورهای دیگر اشتغال زایی می کنند؟

وی در ادامه افزود: متاسفانه سیاست ها در قبال مس آذربایجان مغرضانه است. چرا با سرمایه مردم برای کشورهای دیگر اشتغال زایی می کنند در صورتی که هم اکنون کشور با مشکل اشتغالزایی دست و پنجه نرم می کند؛ از اقتصاد مقاومتی دم می زنند ولی خام فروشی همچنان در دستور کار قرار دارد.

بلاتکلیفی و عدم ثبت هزار میلیارد تومان خام فروشی در مس آذربایجان

نماینده ی مردم ورزقان همچنین با بیان اینکه شرکت مس آذربایجان که ادعا می‌کردند به عنوان شرکت مستقلی به نفع مردم ثبت شده، تنها پوسته‌ای ظاهری و بدون هیچ گونه اختیارات است که افکار عمومی را فریب داد، افزود: این شرکت سالانه بیش از یک هزار میلیارد تومان خام‌فروشی دارد که در دفاتر رسمی تنها ۱۰۰ میلیون تومان از این رقم به صورت رسمی ثبت، اعلام و اظهار نامه تدوین می‌شود.

شرکت مس آذربایجان هیچ اختیاری حتی در مورد مبالغ فروش ندارند

این نماینده مجلس با انتقاد از اینکه در شرکت مس آذربایجان هیچ اختیاری حتی در مورد مبالغ فروش ندارند که از محل این درآمدها دوباره سرمایه گذاری کنند، تصریح کرد: این مبلغ در بانک‌های استان نیز سپرده‌گذاری نمی‌شود تا سود حاصل از این مواد به استان برسد.

 

شرکت مس آذربایجان را نباید منفصل از شرکت صنایع ملی مس ایران تصور کرد

معاون پارلمانی دولت دهم درخصوص گردش مالی شرکت مس آذربایجان به خبرنگار زیتون گفت: شرکت مس آذربایجان را نباید منفصل از شرکت صنایع ملی مس ایران تصور کرد؛ شرکت صنایع ملی ایران باید تا مرحله ی تکمیل طرح های مصوب در مس آذربایجان سرمایه گذاری کرده و سهم 5هزار میلیاردی آذربایجان را به طور کامل پرداخت کند.

سی سال سرمایه ی مس آذربایجان به صنایع ملی گسیل شد و امروز زمان بازگشت این سرمایه فرارسیده است

میرتاج الدینی اظهار داشت: به این راحتی نیست که طرح عظیم توسعه ی صنعت مس آذربایجان با بررسی های کارشناسی آغاز بکار کرده و امروز برخی مقامات دم از نامقرون بودن صرفه اقتصادی این طرح بزنند؛ سی سال سرمایه ی مس آذربایجان به صنایع ملی گسیل شد و امروز زمان بازگشت این سرمایه فرارسیده است. این مطالبه ی بحق مردم منطقه است که برای رفع مشکل اشتغال، صنعت مس آذربایجان توسعه یابد.

عده ای بدلیل منافع خود از تخصیص اعتبارات مصوب و بحق مردم آذربایجان نگرانند

وی بیان کرد: عده ای بدلیل منافع خود از تخصیص اعتبارات مصوب و بحق مردم آذربایجان نگرانند. این درحالی است که در صورت تحقق و اجرایی شدن طرح مس سونگون، مشکل اشتغال جوانان استان به صورت کلی رفع و در مرحله ی اول 7الی 12 هزار نفر مشغول بکار شده و به صورت غیرمستقیم تا دوبرابر این ارقام اشتغالزایی انجام می شود.

 

درآمد پایدار در صورت تحقق شهرک صنعتی سونگون

در صورت تحقق شهرک صنعتی سونگون و صنایع ذوب و پالایش، دو اتفاق مهم در استان روی داده و چهره ی آذربایجان شرقی متحول خواهد شد. از نظر اقتصادی، استان به یک درآمد پایدار و بسیار بالایی دست پیدا کرده و بالای ده هزار نفر به صورت مستقیم شروع بکار خواهند کرد. صنایع پایین دستی مس همچون لوازم خانگی نیز، کارآفرینی فراوانی را محقق خواهد کرد.

رابطه ی رونق مس آذربایجان با رکود کرمان

شاید یکی از نکته های مهم داستان این باشد که اگر طرح شهرک مس سونگون اجرایی شود، کل معادن آذربایجان درخدمت سه کارخانه ذوب، پالایش و اسید سولفوریک بوده و کنسانتره ای از این منطقه روانی کرمان نخواهد شد. به همین دلیل شاید دست های پشت پرده با طرح ریزی سناریوهای پیچیده ای مهمترین طرح اقتصادی استان را به تعلیق کشانده اند.

عواید مس کرمان مختص چه کسانی است؟

لازم به ذکر است شرکت مس کرمان در مرحله ی سود دهی بوده و صنایع پایین دستی مس کرمان در سال هزار میلیارد تومان عواید بهمراه می آورد. 40درصد عواید مس کرمان مختص سهامداران بوده، 40 درصد مابقی آن در اختیار سهام عدالت قرار گرفته و 20درصدش هم سهم دولت می باشد.

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.