ابعاد مختلف لشگر عاشورا به انیمیشن تبدیل شود/ تدوین کتابچه اولین های آذربایجان در دفاع مقدس/ چرا حاج ناصر بیرقی ها در تصمیمات فرهنگی استان هیچکاره هستند؟
 • 1395/07/15 22:45
 • 18612
نوجوان ترین رزمنده لشگر عاشورا در گفتگو با زیتون مطرح کرد؛

ابعاد مختلف لشگر عاشورا به انیمیشن تبدیل شود/ تدوین کتابچه اولین های آذربایجان در دفاع مقدس/ چرا حاج ناصر بیرقی ها در تصمیمات فرهنگی استان هیچکاره هستند؟

حاج یوسف صارمی اظهار داشت: مسئولین نهادهای حساس اکثرا غیر بومی هستند و با تاریخ فرهنگی شهر و حتی دفاع مقدس آشنایی ندارند. متاسفانه احساس مسئولیتی در مقامات و نهادهای فرهنگی دیده نشده و همگی دچار روزمرگی شده اند.

گروه فرهنگ پایداری زیتون؛ یوسف صارمی رزمنده ای بود که به اذعان بسیاری از بزرگان لشگر عاشورا، در سن و سال جوانی به عنوان یکی از زبده ترین نیروهای اطلاعات عملیات شناخته می شد؛ وی پس از دوران دفاع مقدس تاکنون به فعالیت های فرهنگی و نویسندگی کتاب هایی با رویکرد دفاع مقدس می پردازد.

بی شک گفتگوی کوتاه چند دقیقه ای، حق مطلب رزمنده ی دوران دفاع مقدس را ادا نمی کند؛ اما فرصتی فراهم شد تا یوسف صارمیِ سال 95 را با آثار و برنامه های فرهنگیِ خود، بهتر بشناسیم. متن گفتگوی زیتون با نوجوان ترین رزمنده ی لشگر عاشورا به شرح ذیل می باشد:

 

نحوه اشاعه فرهنگ دفاع مقدس

باید برای دانش آموزان سرمایه گذاری موثری انجام دهیم

فعالیت فرهنگی خود را با اعزام دانشجویان به مناطق راهیان نور آغاز کرد. بهترین فرصتی بود تا با نیازهای جوانان آشنا شوم. بعدها با دانش آموزان هم عازم می شدیم. احساس کردم که برای اشاعه فرهنگ دفاع مقدس باید برای دانش آموزان سرمایه گذاری موثری انجام دهیم.

عملیات های لشگر عاشورا به انیمیشن تبدیل شود

به حفظ و آثار سپاه عاشورا پیشنهاد دادم که عملیات و شناسایی های مختلف لشگر عاشورا در دوران دفاع مقدس را به انیمیشن تبدیل کنیم. دانش آموزان بشدت به ابزار روز علاقمندند و ما باید سخن دفاع مقدس را در این قالب ها ارائه کنیم.

تدوین کتابچه اولین های آذربایجان در دفاع مقدس

بعد ها طرح کتابچه ها را هم ارائه دادم اما متاسفانه نسبت به هیچکدام، اقدام موثری انجام نشده است. بنده  اولین های استان را در دفاع مقدس نوشته ام؛ برای مثال اولین تخریب چی استان اولین فرمانده سپاه استان را استخراج کرده ام. برای این کار قدیمی های سپاه را گردهم آوردم و پس از بحث های مختلف اولین ها استخراج شدند. برخی می گفتند آقای چیت چیان اولین فرمانده بود. برخی دیگر می گفتند رحمان دادمان است؛ خلاصه با ایجاد چالش در بین قدیمی های سپاه توانستم اولین های دفاع مقدس را استخراج کنم. حتی اولین خط پدافندی که آذربایجانی ها تحویل گرفتند را هم استخراج کردم. (خط احمیر پیرامون سوسنگرد).

با ایجاد چالش بین قدیمی های سپاه توانستم اولین های دفاع مقدس را استخراج کنم

در این راستا هیچکس مرا حمایت نکرد. سردار پورجمشیدیان به بنده گفت این اثر در تهران چاپ کن، اما من گفتم علاقمندم در استان خودمان چاپ شود. با این همه بازهم هیچ تحرک و حمایتی برای چاپ این اثر دیده نمی شود. کتابچه اولین های آذربایجان در دفاع مقدس را به طور کامل نوشته ام و اگر حمایتی بشود، چاپ خواهم کرد. 

فعالیت های آینده

قصد دارم تاریخچه ی شلمچه را نیز بنویسم

کتابکی هم برای دانش آموزان می نویسم که دفاع مقدس را خلاصه وار توضیح دهد. قصد دارم تاریخچه ی شلمچه را نیز بنویسم. شلمچه دارای تاریخ بسیار بلندی است. قبل از جنگ بسیار آباد بود و صدهزار نفر نخل داشت و از استان های همجوار برای سیزده بدر در این منطقه حاضر می شدند. براساس روایات، امام رضا(ع) در سفر طوس در شلمچه بیتوته کردند و گریه کردند و فرمودند روزی خواهد رسید که یاران ما برای حمایت از ما در این منطقه کشته خواهند شد!..  دوستان صمیمی من در این مکان شهید شدند و علاقمندم اثر مکتوبی برای شلمچه بنویسم. متاسفانه در سطح کشوری هیچ اثری برای شلمچه نوشته نشده است. 

جلد دوم " کمی موجی هستم" را در تهران یا قم چاپ خواهم کرد/ بنیاد حفظ و آثار بسیار ضعیف عمل می کند

اثر " کمی موجی هستم" توسط بنیاد حفظ و آثار استان چاپ شد. در آن ایام آقای موسی غیور گفتند که حق این اثر در تبریز ادا نمی شود. برداشت صحیحی داشت. این اثر نه معرفی شد و نه تبلیغ. این درحالی است که کتاب را تقدیم رهبری معظم انقلاب کردم و ایشان هم استقبال کردند. قصد دارم جلد دوم کتاب را بنویسم و در تهران یا قم چاپ کنم تا نشریات و اخبار سراسری معرفی کنند. متاسفانه بنیاد حفط و آثار استان در این زمینه بسیار ضعیف عمل می کند.

اگر عمری داشته باشم برای نوجوانان و دانش آموزان پیگیر انیمیشن دفاع مقدس خواهم بود. من حاضرم اطلاعات خود را برای ساخت انیمیشن دفاع مقدس در اختیار متخصصین این امر کنم. البته برخی ها مدام می گویند که چرا برای جنگ کار تبلیغی می کنید؟ در پاسخ باید بگوییم که ما فرهنگ دفاع مقدس را اشاعه می کنیم نه جنگ.

 

مدیریت فرهنگی

بخش فرهنگی بنیاد شهید رسما فشل شده است

دو سال قبل شنیدم که بودجه فرهنگی شهرداری صد و ده هزار میلیارد تومان بود. متاسفانه نحوه هزینه کرد این بودجه به فعالیت های روتین خلاصه شده و بعضا هم هزینه ای نمی شود. بنیاد شهید نیز به روزمرگی دچار شده و بخش فرهنگی این نهاد رسما فشل شده است. مسئولین نهادهای حساس اکثرا غیر بومی هستند و با تاریخ فرهنگی شهر و حتی دفاع مقدس آشنایی ندارند. اگر یک فرد بومی مسئولیت داشته باشد می داند که علی تجلایی کیست؟

چرا امروز حاج ناصر بیرقی ها در تصمیمات فرهنگی استان هیچکاره هستند؟

سردار سلیمانی می گوید بزرگترین افتخارم اینست که شاگرد علی تجلایی شده ام. کسانی که شهدای شاخص استان را می شناسند هیچکاره هستند. امروز حاج ناصر بیرقی ها در تصمیمات فرهنگی استان هیچکاره هستند. افرادی بر سر کار آمده اند که اصلا علی تجلایی ها را نمی شناسند. به نقل از اخوی بنده، برای شهید تجلایی درجه ی سرگرد اعطا کرده بودند که بعد ها با پیگیری حاج رحیم این اشتباه رفع شد.

روزمرگی و مسئولین غیر بومی، آفت تاریخ دفاع مقدس استان

متاسفانه احساس مسئولیتی در مقامات و نهادهای فرهنگی دیده نشده و همگی دچار روزمرگی شده اند. کتابی که شش ماه طول می کشد انتظار نتیجه بخشی یک ماهه دارند. صرفا با بودجه های فرهنگی همایش برگزار کرده و به یکدیگر جایزه می دهند. 

کتابی با عنوان " کانال پرورش ماهی" که در توصیف عملیاتی از لشگر حضرت رسول(ص) نوشته بودند را قرائت می کردم. لحظه لحظه های کانال و عملیات را نوشته بودند.. چرا برای لشگر ما این کارها انجام نمی شود؟!

 

اقتصاد مقاومتی

توصیه ی اقتصادی فرمانده سپاهِ دوران دفاع مقدس به رزمندگان

بعد از جنگ آقا محسن به تبریز آمده بود ایشان توصیه کردند که رزمندگان باید وارد مسائل اقتصادی شوند زیرا که آینده ی اسلام به رویکرد اقتصادی کشور بسته خواهد بود.

 نیروهای ارزشی باید به سمت تشکیل تعاونی های اقتصادی حرکت کنند

البته ثروت سالم لازمه ی فعالیت فرهنگی است. اگر فعالیت های اقتصادی مردمی شکل گیرد روزنه ای برای فعالیت های موثر فرهنگی نیز فراهم می شود. نیروهای ارزشی باید به سمت تشکیل تعاونی های اقتصادی حرکت کرده و از دولت مطالبه ی ایجاد بسترهای اقتصادی را داشته باشند. دولت چرا خود را موظف می داند که به زندانی آزاد شده ی مجاهدین خلق اشتغال ایجاد کند، اما به نیروهای مومن، بستر فعالیت اقتصادی ایجاد نمی کنند؟!

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • 1800
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۷/۱۶ - ۱۱:۱۴
  سرلشکر جعفری در خصوص انتخابات 96 در یاسوج چه گفت؟
  http://1800shahid.ir/%D9%86%D9%87%D8%B6%D8%AA-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85-%D8%AA%D8%A7-%D8%B3%D9%82%D9%88%D8%B7-%D9%86%D8%B8%D8%A7%D9%85-%D8%B3%D9%84%D8%B7%D9%87-%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF/
  0 + 0 -
نظر شما
 • 1
 • 0
 • 0
 •  
 •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.