امام(ره)، مساجد را ستاد مسلمین می دانست/ تاریخ شفاهی، قابلیت رفع رکود مساجد کنونی را داراست
  • 1395/06/17 13:45
  • 17957
مدیر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی استان؛

امام(ره)، مساجد را ستاد مسلمین می دانست/ تاریخ شفاهی، قابلیت رفع رکود مساجد کنونی را داراست

روح الله رشیدی اظهار داشت: تاریخ شفاهی در بحث نرم افزاری انقلاب یک پیشران است. فرایند رساندن تجربه تا علم، همین تاریخ شفاهی است.

به گزارش زیتون، روح الله رشیدی مدیر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی در آیین افتتاح راه اندازی گروه های تاریخ شفاهی در مساجد اظهار داشت: هیچ عزم جدی ای از طرف نهادهای متولی تاریخ نگاری انقلاب وجود ندارد. با وجود گذشت چهار دهه از پیروزی انقلاب هنوز نهضتی برای ثبت تاریخ انقلاب شکل نگرفته است و هر کاری هم تا الان شده سهمیه ای، بخشنامه ای و برای دست گرمی بوده است.

وی افزود: مساجد یک ظرفیت بی نظیر برای انقلاب بود اما متاسفانه دنیای مساجد کنونی کوچک شده است. میدان عملی که مساجد در دهه اول انقلاب داشتند و کانون همه فعالیتهای محله بودند امروز تبدیل به حداقل ترین حرکت ها شده. سطح درگیری مساجد پا به پای همین تحدید در میدان عمل تنزل پیدا کرده.

رشیدی خاطرنشان کرد: امام(ره)، مساجد را ستاد مسلمین می دانست و سطح عمل مساجد در همان سالها هم در حدی بود که تاثیرش حتی به داخل خانه های پیرامونی کشیده بود. الان همه چیز در داخل مسجد خلاصه شده است.

مدیر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی گفت: تاریخ شفاهی قابلیت دارد رکود کنونی مساجد را رفع کند. اولا خودش فی نفسه یک کار مفید است. ثانیا داخل این کار مفید تربیت وجود دارد. هم تربیت فنی هم تربیت معنوی. عین رزمنده ای که به ماموریت می رفته و به واسطه همین ماموریت تربیت میدیده، اینجا هم همان اتفاق می تواند تکرار شود.

وی بیان کرد: برکت دیگر تاریخ شفاهی تولید محصول است. با تاریخ شفاهی همیشه دستمان پر است. یک زنجیره تولید حول تاریخ شفاهی قابل شکل دادن است.

رشیدی عنوان کرد: برکت دیگرش تکریم کسانی است که سراغشان می رویم. تکریم اصحاب انقلاب است. یک بازآفرینی شخصیت هایی است که امروز در پیچ و خم روزمرگی ها گمشان کرده ایم. 

وی افزود: برکت دیگرش خدمت به انقلاب است. الان اغلب رویدادهای سیاسی با یک خاطره شکل می گیرند. انقلاب در زمان کنونی متاثر از خاطراتی است که هر از گاهی بیان می شوند. علاوه بر این، تاریخ شفاهی در بحث نرم افزاری انقلاب یک پیشران است. فرایند رساندن تجربه تا علم، همین تاریخ شفاهی است.

رشیدی در پایان گفت: این گروه ها اگر در مساجد شکل بگیرند خواهید دید که موتور محرکه مساجد را روشن خواهد کرد.

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.