فیلم تبلیغاتی هاشمی در سال 84، علت اصلی پرداختن به یاران مولا بود/ گلچینی از ویژگیِ یاران امام زمان(عج) در قالب یاران امام علی(ع) بیان می شود
 • 1395/06/15 14:25
 • 17886
نویسنده ی مقالات "سیری بر یاران امام علی(ع)" در گفتگو با زیتون؛

فیلم تبلیغاتی هاشمی در سال 84، علت اصلی پرداختن به یاران مولا بود/ گلچینی از ویژگیِ یاران امام زمان(عج) در قالب یاران امام علی(ع) بیان می شود

حسن عدالتی اظهار داشت: مردم باید تشخیص بدهند که صحابه و شخصیت های ولی فقیه زمان، در ذیل کدام گروه از یاران واقعی امام تعیف می شوند؟

حسن عدالتی نویسنده ی سیری بر یاران امام علی(ع)، درخصوص اهداف پرداختن به ویژگی های صحابه ی امیرالمومنین(ع) به خبرنگار زیتون گفت: فکر ورود به ویژگی های یاران مولا، به فیلم تبلیغاتی آقای هاشمی رفسنجانی در سال 84 بازمی گردد.

وی افزود: سوال کننده ای در فیلم از آقای هاشمی پرسید: اگر شما در دوران امیرالمومنین(ع) بودید، جزو کارگزاران مولا قرار می گرفتید؟.. ایشان پس از اندکی تامل گفتند: بله!

عدالتی اظهار داشت: این پاسخ، همزمان سوال سنگینی در ذهن من ایجاد کرد؛ مشخصه های یاران مولا چیست که آقای هاشمی در وجود خود مشاهده می کند؟

وی با بیان ویژگی یاران مولا عنوان کرد: صحابه امیرالمومنین(ع) 3 قسم هستند: 1. کسانی که از اول با علی(ع) و در زمان حیات و ما بعد حیات مولا نیز شیعه باقی ماندند. مانند: مالک، عمار، ابوذر، قیس و.. 2. کسانی که قبلا شیعه بودند اما در خلافت مولا دچار انحرافاتی شدند مانند: طلحه، زبیر و عبدالله بن عباس که در اواخر عمرش بیت المال بصره را که سرزمین هایی مثل فارس، خوزستان و بخش هایی از کرمان تحت سیطره خود بود، به غارت برد.  3. کسانی که قبل و حین خلافت شیعه بودند اما بعد از شهادت مولا(ع) منحرف گردیدند.  

فعال فرهنگی و تاریخی خاطرنشان کرد: گروه سوم از صحابه خطرناک ترین گروه بشمار می روند. برای مثال عبیدالله بن عباس(برادر ابن عباس) امام حسن(ع) را تنها گذاشت و لشگر چند هزار نفری خود را به قیمت یک میلیون دینار پناهنده ی معاویه کرد.

وی افزود: زیاد ابن ابیه نیز به عنوان فرماندار فارس و کارگزار بصره جزو گروه سوم بشمار آمده و بعد ها  شیعه را در کوفه به اقلیت رساند و دوستداران فراوانی از اهل بیت(ع) بدست این ملعون به قتل رسیدند.

عدالتی گفت: امروز تحرکاتی از گروههای دوم و سومِ یاران امام خمینی(ره) و امام خامنه ای(ره) فرارسیده و دلسوزان انقلاب باید هشیارتر از گذشته به وظایف تبیینی خود عمل کنند.

نویسنده ی یاران امام علی(ع) اظهار داشت: 313 نفر از مباشران و خواص امام زمان(عج) و ده هزار نفر از کارگزاران آن حضرت قطعا در ذیل گروه اول قرار خواهند داشت اما چیزی از وظایف انقلابی تبیین گران کاسته نمی شود.

وی افزود: این دغدغه ذهنم را واداشت تا گلچینی از مشخصه های یاران امام زمان(عج) را در قالب یاران امام علی(ع) ترسیم کنم؛ برای مثال، مشخصه ی صداقت در صعصعه بن صوحان نمایا شد و سیاست ورزی در قیس بن سعد تبلور داشت.

این فعال فرهنگی خاطرنشان کرد: مردم باید تشخیص بدهند که صحابه و شخصیت های ولی فقیه زمان، در ذیل کدام گروه از یاران واقعی امام تعیف می شوند؟ شخصیتی که درصدد حذف نیروهای مسلح بر می آید، مشخصه ی کارگزاریِ خود را نمایان می کند.

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • عبدالله
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۶/۱۵ - ۱۵:۲۹
  آفرین بر دلاور عمار صفت
  خواهش میکنم مطالب مربوط به زیاد ابن ابیه را با تحلیل بیشتر و مصداقهای زمانه همراه کنید تا زیادهای زمانه را مردم آشکارتر ببینند، بشناسند، و تبری بجویند.


  11 + 0 -
 • احمدی
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۶/۱۵ - ۱۵:۴۵
  یک لاقبا هم از نوشته های ایشونه .اما یک مدتی خبری از یک لاقبا نیست.
  نکنه فیتله شو کشیدن؟
  15 + 0 -
 • قربانی
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۶/۱۵ - ۱۶:۰۱
  واقعا آقای هاشمی گفته بود که از کارگزاران امام میشد؟!!
  از طرف امام علی(ع) هم حکم صادر میکنه!!
  نکنه از امام علی(ع) هم خاطره داره!!!
  12 + 0 -
 • ساسان
  پاسخ ۱۳۹۵/۰۶/۱۵ - ۲۲:۲۶
  احسنت به جوانان انقلابی، مطالب آقای عدالتی، حرف نداره، حیفه که بمونه، به نظرم این نوشته های یاران امیر رو باید به چاپ رسوند
  14 + 0 -
نظر شما
 • 4
 • 0
 • 0
 •  
 •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.