عدل، میوه عقل است/ باید به مساجد بازگردیم/ رهبری روی گعده های مردمی و دانشجویی حساب ویژه ای باز کرده اند
  • 1395/06/11 10:55
  • 17786
حجت الاسلام نظری در نشست آئین عدالتخوهی؛

عدل، میوه عقل است/ باید به مساجد بازگردیم/ رهبری روی گعده های مردمی و دانشجویی حساب ویژه ای باز کرده اند

استاد دانشگاه اظهار داشت: انقلاب ما امروز به آن سوی مرزها رفته و تشکیلاتی به مراتب قوی تر از حزب الله لبنان در عراق درحال شکل گیری است. اما در گفتمان‌سازی و در تامین محتوا و پشتوانه‌ی این مساله ضعف داریم.

به گزارش زیتون، حجت الاسلام مجتبی نظری، استاد حوزه و دانشگاه در نشست «آیین عدالتخواهی» در حسینیه هنر تبریز مطرح کرد: عقل و عدل دو اصلی است که اساس حکومت اسلامی بر آن استوار شده است.

وی افزود: متاسفانه از کلام و سیره‌ی امام این دو مبحث بیرون کشیده نشده و ما حساسیت روی عقل و عدل را از دست داده‌ و درگیر امور دیگری شده‌ایم. این‌ها ریشه است و باید بنای انقلاب روی همین دو مقوله شکل بگیرد.

نظری اظهار داشت: پیامبران آمده‌اند تا مخازن عقول را بروی انسان بگشایند و امام عصر هم خواهد آمد تا عقلانیت را احیا کند. انقلاب ما هم انقلابی تماماً عاقلانه بوده است. امروز متاسفانه بیان ما از انقلاب به سمتی رفته است که این جنبه‌ی مهم از انقلاب دچار غفلت شده است.

وی خاطرنشان کرد: در روایات ما چهار واژه وجود دارد که انفکاک ناپذیرند. انصاف، صدق، حق و عقل. در احادیث داریم اگر می‌خواهید میزان عقلانیت یک جامعه را بسنجید، ببینید در آن جامعه چقدر عدالت وجود دارد. به عبارتی عدالت میوه‌ی عقلانیت است.

نظری گفت: پایه‌ی عدالت اجتماعی، عدالت فردی است. کسی که در نظام اسلامی کاری بر عهده می‌گیرد باید اول عقلش را درست کند. بعد به عدالت فردی برسد و بعد می تواند عدالت اجتماعی را جاری کند.

وی افزود: رهبری روی مجموعه‌های مردمی انقلاب حساب بزرگی باز کرده است. در اولین دیداری که در منصب مسئول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه تبریزبا رهبری داشتیم، ایشان تاکید داشتند که روی گعده‌های دانشجویی سرمایه‌گذاری کنید.

استاد دانشگاه بیان کرد: ما چاره‌ای جز رجوع به مساجد نداریم. باید به مساجد بازگردیم، مثل دهه‌ی اول انقلاب که مساجد، حوزه اندیشه و تربیت بود.

وی افزود: باور کنید من تا حالا نمی‌دانستم چیزی هم با عنوان «جهاد کبیر» وجود دارد. بارها آن آیه را خوانده بودیم ولی رویش دقیق نشده بودیم. رهبری که این را مطرح کرد تازه فهمیدیم یک جهاد کبیری هم هست که ما از آن غافلیم. قرآن می‌فرماید: « فلا تطع الکافرین و جاهدهم به جهادا کبیرا». جهاد کبیر یعنی جهاد برهانی، جهاد عقلی، جهاد اقناعی.

نظری عنوان کرد: انقلاب ما امروز به آن سوی مرزها رفته و تشکیلاتی به مراتب قوی تر از حزب الله لبنان در عراق درحال شکل گیری است. اما در گفتمان‌سازی و در تامین محتوا و پشتوانه‌ی این مساله ضعف داریم. این ناشی از همان مشکلی است که اول بحث گفتم.

وی در پایان گفت: حرف اول و آخر اینکه شان انسان عقل است و میوه عقل هم عدل. اگر دنبال عدالت اجتماعی باشیم باید از تقویت عقلانیت و متعاقباً تقویت عدالت فردی شروع کنیم.

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.